جمعه 4 مهر 1399   10:39:22
پاکباز عرصه عشق ـ مجموعه خاطرات شهید سرلشکر منصور ستاری

بابایی و ستاری در کمیسیون دفاع«شهید ستاری در میدانهای جنگ بارها تا مرز شهادت پیش رفت و پیوسته در طلب شهادت بود. او شب و روز نمی شناخت و تمامی لحظات زندگی خود را وقف خدمت به اسلام و نظام اسلامی کرده بود.»

مقام معظم رهبری

 

شهید سرلشکر منصور ستاری در سال 1327 در روستای ولی آباد ورامین دیده به جهان گشود، وی پس از اخذ دیپلم در سال 1346 وارد دانشکده افسری شد و در سال 1350 برای گذراندن دوره علمی کنترل رادار به کشور آمریکا اعزام شد. در خلال جنگ تحمیلی طرح ها و ابتکارات زیادی در تجهیز سیستم های راداری و پدافندی به اجرا گذاشت. وی به علت لیاقت و کاردانی و شایستگی در بهمن ماه 1365 با درجه سرهنگی به سمت فرماندهی نیروی هوایی ارتش منصوب شد و تا هنگام شهادت (15 دیماه 1373) عهده دار این مسئولیت بود.

در این بخش قصد داریم شما خوانندگان گرامی را با مجموعه خاطرات و زندگینامه این شهید والامقام که برگرفته از کتاب پاکباز عرصه عشق است، آشنا کنیم.

 

خاطره ای از سرهنگ حمیدرضا اردستانی

جنگ شدت گرفته بود و عراق پالایشگاه های ایران را هر روز مورد تجاوز هوایی خود قرار می داد. بمباران پی در پی پالایشگاه ها، خسارت زیادی را بر تأسیسات ایران تحمیل می کرد و اوضاع را به شدت بحرانی کرده بود.

در چنین اوضاعی، مسئولان کشور تصمیم گرفتند نظارت بر امور جنگ به ویژه امور مربوط به پدافند را خود بر عهده گیرند و سیستم پدافندی را برای مقابله با بمباران های عراق تقویت کنند.

پس از این تصمیم، کمیسیون دفاع مجلس شورای اسلامی که ناظر اصلی و هدایت کننده جنگ بود، چند روز یک بار با حضور فرماندهان و نمایندگان نیروهای مسلح جلسه ای را تشکیل می داد و مسائل جنگ را بررسی می کرد. حدود پانزده نفر از فرماندهان ارشد نیروی هوایی نیز در این کمیسیون شرکت می کردند و راه کارهای مختلف مربوط به دفاع و حملات هوایی را در آن ارائه می دادند.

شهید سرلشکر بابایی که در آن موقع فرمانده عملیات بود نیز در این کمیسیون ها شرکت می کرد. وی شهید ستاری را که در آن زمان سرگرد بود، از طرف پدافند هوایی به این کمیسیون ها معرفی کرد. شهید ستاری خیلی زود با ارائه راه کارها و نظریات مستدل و قوی در ارتباط با امور دفاعی و پدافندی، توانایی های خود را بروز داد.

مسئولان وقتی نبوغ و استعداد شهید ستاری را دریافتند، از آن پس تنها کسانی که از طرف نیروی هوایی در کمیسیون شرکت می کردند و نظر می دادند و نقش این نیرو را در جلوگیری از تجاوز نظامی عراق مطرح می ساختند، همین دو نفر بودند. شهید ستاری در امور پدافندی و شهید بابایی در امور پروازی. در بعضی مواقع سرهنگ صدیق فرمانده وقت نیروی هوایی نیز با آن دو در کمیسیونهای دفاع حضور داشتند.


 

https://www.aja.ir/portal/picture/?87503/k3

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ