سه‌شنبه 1 مهر 1399   04:19:21
شهدای سرباز نیروی هوایی ارتش

گفتگو با پدر سرباز شهید محمد علی قدس


گزارش: حامد آریانی

تنظیم: علی اکبرزاده

 

محمد حسن قدس معلم بازنشسته ای است که با گذشت سالیان دراز از زمان حضورش در پای کلاس های درس همچنان دغدغه ی فرزندان ایران اسلامی را دارد . از 4 فرزندی که خدا به او هدیه داده است فقط محمد علی دیگر در کنار خانواده اش نیست و دو خواهر و یک برادر او به شدت جای خالی برادر شهیدشان را احساس می کنند.

پدر محمد علی از سال های ورود او به جبهه ، حضورش در جنگ های نامنظم و حال و هوای آن روزها برای ما می گوید.

شهید محمد علی قدس متولد سال 1338 بود و اوج دوران جوانی اش را در محله ی جهادیه سمنان به فعالیت تبلیغی برای انقلاب پرداخت وتوانست به اندازه ی خودش در پیشبرد اندیشه امام خمینی (ره) در آن سالیان حساس نقش داشته باشد.

محمد علی در مسجد امام حسن مجتبی (ع) در سمنان دوستان زیادی داشت که از همان زمان میان دوستانش و هم سن و سالانش به از خود گذشتگی و میهن دوستی معروف بود.و پس از اعزام به جبهه در سال 1360 در خلال دوران خدمت مقدس سربازی اش در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و با گذشت چند ماه حضور در این نیرو به صورت داوطلبانه به نیروی زمینی  منتقل شد و با ابراز علاقه و شجاعتی مثال زدنی وارد گروه جنگ های نامنظم شهید چمران شد .

شهید قدس از جمله جوانان مذهبی و درستکاری بود که از ابتدا خود را نسبت به امام و انقلاب مسئول می دانست و با وجود این که جوان مجردی بود ، مانند یک انسان پخته و متاهل بر روی رفتار و کردار خود نظارت داشت .


او بیشتر زمان فراغت خود را به کتابخوانی می گذراند و باقی وقت خود را به کار و فعالیت در رنگکاری و نصب موکت طی می کرد و در تلاش بود تا ضمن آموزش علم به کار و کسب روزی نیز بپردازد.

پدر شهید قدس معتقد است از ابتدا در خانواده اش نهایت دقت را برای تربیت فرزندانی صالح به کار گرفته است و با پرورش فرزندانی این چنینی توانسته اشخاصی را که برای جامعه مفید هستند به کشور و انقلاب تقدیم کند ؛ او می گوید در میان اقوام چند شهید دیگر وجود دارد و این موجب افتخار ماست که محمد علی را برای دفاع از میهن و ناموس مان به انقلاب و ایران هدیه دادیم.

با وجود این که 35 سال از شهادت محمد علی قدس می گذرد اما ، همچنان زمانی که می خواهد از او صحبت کند برق خاصی در چشمانش دیده می شود و عشق میان این پدر و پسر با شهادت و عدم حضور او در میان خانوده اش نیز هنوز پایان نیافته است.

پدر این شهید بزرگوار در ادامه صحبت هایش از نامگذاری پادگان چکش به نام پادگان شهید محمد علی قدس یاد می کند و می گوید در آن زمان بنیاد شهید سمنان حتی در جریان حضور ما در این شهر هم نبود تا جایی که چند مرتبه از تهران ما را دعوت کردند تا برای بزرگداشت شهید قدس به مراسم بیاییم .


وی با بیان خاطره ای در خصوص این شهید بزرگوار می گوید : محمد علی معتقد بود که باید از نیروی هوایی به نیروی زمینی منتقل شود زیرا شرایط ویژه و حساسی بر فضای جنگ میان ایران و عراق حاکم بود و او همیشه می گفت که اگر به کمک نیروی زمینی نرویم چکمه پوش ها به تهران می رسند و ما اکنون تنها وظیفه مان مقابله با آنان است.

پدر این شهید والا مقام توصیه های دلنشینی برای جوانان ایران اسلامی دارد ، او صداقت و درستی را مهمترین عامل پایداری و موفقیت هر فرد می داند و اضافه می کند : ما هم جزو همین مردم هستیم و باید تلاش کنیم تا در جامعه با صداقت و رو راستی رفتار کنیم و سعی کنیم تا عدالت و نیت پاک را سرمشق تمامی رفتارهایمان قرار دهیم .

او در اوج مهربانی و صداقت در خصوص وظایف مسدولان در قبال خانواده شهدا می گوید : همین که مسئولان به ما سر می زنند و از ما یاد می کنند بسیار مورد دلگرمی است و جای تشکر دارد و ما به جز این درخواست دیگری نداریم.

پدر شهید قدس در خصوص مادر این شهید بزرگوار می گوید : مادر محمدعلی سال 83 از دنیا رفت و با وجود علاقه شدیدی که به فرزندش داشت این را به خود فهمانده بود که فرزندش را در راه خدا ، امام و انقلاب اسلامی داده است و از این موضوع خشنود بود.


وی می گوید : فرزند ما در سوسنگرد به شهادت رسید و در آن زمان یک از اقوام که در انتظامات مشغول فعالیت بود خبر شهادت محمد علی را به ما رساند ؛ زمانی که ما در حال تدارک مراسم ختم فرزند شهیدمان بودیم خبر رسید که شهید والا مقام اسلام دکتر چمران هم در جبهه به فیض شهادت نائل گشته است ، زیرا محمد علی با شهید چمران در یک گروه مشغول نبرد علیه دشمن در جنگ های نامنظم بودند .این اتفاق موجب برخواستن موجی از غم و اندوه در میان خانواده ما و همه ایرانیان شد.

پدر شهید قدس توصیه هایی طلایی برای تمامی سربازان دارد و معتقد است که سربازان امروز تنها باید به فکر تعالی کشور خودشان باشند و با رفتار صادقانه تلاش کنند تا مملکتشان را به سمت اهداف مفید و معین سوق بدهند زیرا صاحبان اصلی این مرز و بوم خودمان هستیم و باید برای سازندگی آن حتی از جانمان هم بگذریم.

 
امتیاز دهی