شهدا و ایثارگران
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 برگی از زندگینامه عرشیان نهاجا در اردیبهشت ماه

شهدای اردیبهشت ماه نهاجا


شهید خلبان مرتضی پورحبیب

در محله  17 شهریور شهرستان بهشهر از استان مازندران و در بیست و دومین روز از ماه اردیبهشت 1367 شمسی مصادف با 24رمضان دیده به جهان گشود. شهید مرتضی پورحبیب دبیرستان را در رشته ریاضی فیزیک با موفقیت پشت سرگذاشت. بخاطر علاقه شدیدی که به شغل پرافتخار خلبانی داشت، پس از پایان دوره پیش دانشگاهی در آزمون رشته ناوبری هواپیما در دانشگاه شهید ستاری (هوایی) شرکت کرد و پذیرفته شد. پس از طی موفقیت‌آمیز دوره‌های خلبانی به پایگاه شهید وحدتی دزفول رفت. بامداد یکشنبه اول اردیبهشت 1392  آخرین لحظات عمر نورانی شهید مرتضی بود. ساعت 7 صبح، مرتضی به همراه استاد شهیدش حسین طحان نظیف پرواز زمینی خود را آغاز کردند. مکالمه استاد طحان نظیف با برج مراقبت، حاکی از وضعیت مطلوب پرواز داشت تا اینکه پس از مدتی صدایی از هواپیمای F5 شهیدان طحان نظیف و پورحبیب شنیده نشد و این دو خلبان بلند پرواز دیگر ارتباط خود را با رادارهای زمینی قطع و به ارتباط ابدی و معنوی که همان «عند ربهم یرزقون» بود پیوستند.

شهید خلبان علی اکبر مردانی

شهید خلبان علی اکبر مردانی خامنه متولد 1332 در 12 سالگی مادرش را از دست داد اما با همت والایش توانست وارد دانشکده افسری نیروی هوایی شود و لباس خلبانی را بر تن کند. این دلاورمرد اذربایجانی ستوانیکم ارتش بود و در رشته کارشناسی علوم و فنون نظامی در دانشکده افسری فارغ التحصیل شد. در دوران ستم شاهی، این شهید بزرگوار از هر فرصتی برای اعلام مخالفت خود علیه ددمنشان پهلوی و ابراز ارادت نسبت به امام خمینی(ره) استفاده می کرد. پس از انقلاب اما داوطلب اعزام به مناطق جنگی گردید و در سال 1360 نیز به پایگاه هوایی دزفول منتقل شد. وی سرانجام در 4 اردیبهشت ماه 1364 در جریان بمباران هویزه به درجه شهادت نائل آمد.

شهید خلبان حسین عزیزالهی

شهيد حسين عزيزالهي در سال 1335 در تهران متولد شد. در خانواده متدين رشد پيدا كرد. پدرش در شهرداري كار مي‌كرد و بسيار متدين بود و در مسجد بسيار فعاليت داشت. در مجالس مذهبي حسين همراه با پدر شركت مي‌كرد و بسيار علاقه نشان مي‌داد. دوره ابتدايي و راهنمايي را سپري کرد و بسيار به خلباني و هواپيما علاقه‌ داشت و دوست داشت كه بتوانند روزي به عنوان خلبان در هواپيما حضور پيدا كنند. حسین پس از گرفتن ديپلم براي ادامه تحصيل و آموزش مراحل خلباني راهي آمريكا شد. بعد از 4 سال كه از آموزش او مي‌گذشت به دلايل جو به وجود آمده در ايران و سقوط شاه، دست نشانده آمريكا و مخالفت مردم ايران با رژيم، آمريكا شروع به اخراج ايراني‌ها مي‌كند و حسين نيز جزء اين اخراجي‌ها به ايران باز مي‌گردد. او در نيروي هوايي مشغول به كار مي‌شود و از اين طريق بسيار به مأموريت اعزام مي‌گردد در يكي از همين مأموريت ها در آسمان تهران ـ كرج از سمت منافقين مورد حمله قرار مي‌گيرد و تيرهاي متعددي به سمتش شليك مي‌شود كه هواپيما سقوط كرده و شهید عزیزالهی در 5 اردیبهشت ماه 1360 به مقام والاي شهادت نائل مي‌آيد.

شهید خلبان محمدرضا شعبانی

سرهنگ خلبان شهید محمدرضا شعبانی در سال 1353 در شهرستان تبریز متولد شد. محمدرضا در سال 1372 در دانشکده خلبانی به عنوان دانشجو پذیرفته شد. وی پس از طی دوره های مختلف سرانجام به نشان خلبانی را دریافت نمود و بعنوان خلبان اف7 مشغول به خدمت شد. نامبرده سرانجام در هفتم اردیبهشت 1379 در ماموریتی رزمی و بر اثر سانحه هوایی در حوالی دهدشت به شهادت رسید.

شهید خلبان خسرو عبدالکریمی

شهید عبدالکریمی از جمله خلبانان، پایگاه بندر عباس بود که هم در عرصه قرائت و هم حفظ قرآن کریم به خوبی درخشید. او در چهارم مهرماهسال 1332 در خانواده مذهبی در آبادان متولد شد که شوق پرواز او را سرانجام به راهبری و خلبانی جنگنده F14کشاند. وی دارای مدرک لیسانس زبان انگلیسی و هوانوردی از آمریکا بود و طی زمان هشت سال جنگ تحمیلی به پایگاه هوایی نوژه در همدان رفت و سپس در پایگاه هوایی بندرعباس مشغول به خدمت شد. شهید عبدالکریمی، سرانجام در هجدهم اردیبهشت ماه سال 74 طی مانور هوایی و دریایی، هواپیمایشان دچار نقص فنی می شود و سپس به درجه شهادت نایل آمدند.

شهید خلبان جهانگیر انقطاع

در آذرماه سال 1330 در تهران متولد شد با پایان تحصیلات در مهرماه سال 1353 وارد نیروی هوایی گردید و پس از طی دوره پیشرفته پرواز در آمریکا به ایران بازگشت و بعنوان خلبان اف 4 انتخاب و به پایگاه ششم شکاری منتقل گردید. با شروع جنگ به مقابله با دشمن پرداخت. ساعت 6 صبح روز دوازدهم اردیبهشت ماه سال 1361 8 فروند فانتوم مسلح جهت بمباران نیروهای دشمن در شمال جفیر به پرواز در می آیند شماره یک پرواز سرگرد منوچهر روادگر و کمک ستوانیکم جهانگیر انقطاع پس از رسیدن به هدف و انجام بمباران هواپیمای لیدر از ناحیه موتور مورد اصابت یک تیر موشک هوا به هوای شلیک شده از میراژ دشمن قرار می گیرد هواپیما به سمت چپ منحرف و با زوایه زیاد رو به پایین قرار می گیرد شماره سه پرواز سرگرد رضایی که مشاهده گر صحنه می باشد فریاد می زند بیرون بپرید خلبانان اقدام به اجکت می کنند سرگرد روادگر به اسارت نیروهای دشمن در می آید و کمک جهانگیر انقطاع توسط مزدوران دشمن در آسمان هدف قرار می گرد و به درجه رفیع شهادت نائل می آید.

شهید خلبان حسن طالب مهر

در آبان ماه سال 1332 در تهران متولد شد با پایان تحصیلات در مهرماه سال 1351 وارد نیروی هوایی گردید و پس از طی دوره پیشرفته پرواز در آمریکا به ایران بازگشت و بعنوان خلبان اف 4 انتخاب و به پایگاه ششم شکاری منتقل گردید . با شروع جنگ به مقابله با دشمن پرداخت. ساعت 5/15 صبح روز شانزدهم اردیبهشت ماه سال 1361 هشت فروند فانتوم مسلح جهت بمباران نیروهای دشمن در فکه به پرواز در می آیند. شماره سه پرواز به خلبانی سروان حسن طالب مهر و کمک ستوانیکم چراغعلی امجدیان می باشد. در 12 مایلی هدف دسته شماره یک مورد حمله چندین فروند میراژ دشمن با شلیک چندین تیر موشک هوا به هوای دشمن از روبرو، هواپیمای شماره 3 سریع با زوایه 60 تا 70 درجه در گردش قرار می گیرد ولی موشک از پهلو به هواپیما برخورد می کند هر دو خلبان اقدام به اجکت می کنند ولی هر دو روی آسمان هدف گلوله ضدهوایی دشمن قرار می گیرند و به شهادت می رسند. روز بعد پیکر پاک هر دوخلبان به معراج شهدا انقال پیدا می کند و آثار گلوله های ضد هوایی دشمن بر روی پیکر آنها کاملا مشهود بود.

شهید خلبان سیدمحمود علوی

در 15 اسفند ماه 1354 در مشهد متولد شد. پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه جهت سپری کردن دوره آموزش های خلبانی در مهرماه 1373 راهی تهران شد و به استخدام نهاجا درآمد. چهار سال بعد توانست دانشنامه خلبانی اف5 را دریافت کند. نامبرده سرانجام در یکی از عملیات های پروازی در 19 اردیبهشت ماه 1386 به درجه شهادت نائل آمد.