شهدا و ایثارگران
دوشنبه 7 بهمن 1398 برگی از زندگینامه شهدای نیروی هوایی ارتش در بهمن ماه

شهدای بهمن ماه نهاجا

شهید حسین دلحامد

شهيد سرگرد خلبان حسين دل حامد در سال 1335 در تبريز متولد شد. دوران طفوليت و تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در زادگاهش گذرانيد و پس از کسب ديپلم در سال 1353 وارد دانشکده خلباني شد. دوره مقدماتي پرواز را در ايران و دوره تکميلي را در آمريکا گذرانيد و موفق به اخذ مدرك خلباني گرديد و سپس به جرگه خلبان اف 4 پيوست.

شهيد حسن دل حامد، در طول جنگ تحميلي به مأموريت هاي زيادي اعزام شد تا اين که در يکي از مأموريت ها مورد اصابت موشک دشمن قرار گرفت و با چتر در آب هاي خليج فارس فرود آمد و حدود 20 ساعت در منطقه عملياتي اطراف خارک روي آب بود که توسط تيم نجات براي نجات وي اقدام، ولي در حين نجات، توسط هواپيماي عراقي سيم بوکسلي که جهت بالا کشيدن وي استفاده مي شد پاره و مجددا به داخل آب افتاد و بعد از يک شبانه روز ديگر به طرز معجزه آسايي نجات مي يابد.

 از فعاليت هاي عملياتي این شهيد بزرگوار می توان به انجام 15 مأموريت بمباران تأسيسات نظامي دشمن بعثي عراق و پشتيباني از نيروهاي سطحي و انجام 300 مأموريت گشت و پوشش هوايي اشاره کرد.

 وي  سرانجام در تاریخ یازده بهمن سال 66 همراه خلبان شهید سلیمانی، در نزدیکی جزیره خارک به آرزوی دیرینه خود شهادت رسید.شهید سید محمد تقی منصور قریشی

سرگرد شهيد سيد محمد تقي منصور قريشي، در سال  1328در تهران به دنیا آمد. پس از طی دوران طفولیت، در زادگاه خود به مدرسه رفت و با اخذ دیپلم متوسطه در سن 19 سالگی در آزمون ورودی دانشكده افسری پذیرفته شد و به تحصیل علوم و فنون نظامی پرداخت. وی بعد از فراغت از تحصیل به نیروی هوایی پیوست.

شهید سید محمد تقی منصور قریشی دوره خلبانی خود را در امریکا به پایان رسانده و عضو گروه آکروجت طلا و قهرمان تیراندازی با فانتوم بود و جوایزی هم در زمان طاغوت دریافت کرده بود. وی پس از بازگشت به ایران ابتدا به عنوان خلبان اف 4 انتخاب و به پایگاه هفتم شکاری و پس از چندی با تشکیل گردان 91 به پایگاه نهم شکاری منتقل گردید . با شروع جنگ به مقابله با دشمن پرداخت و در همان روزهای ابتدایی به عنوان خلبان کمکی به پایگاه ششم شکاری منتقل گردید. یکی از خاطراتی که از ایشان نقل شده است این است که در زمان جنگ هر وقت از ایشان سوال می شد برای چه می جنگید در جواب پاسخ می داد در زمان شاه خواب بودیم ولی الان وقت دفاع کردن از کشورمان می باشد. وی هیچ وقت راجع به مسائل فکری پایگاه حرفی را در منزل بیان نمی کرد و اگر سوالی می شد عنوان می کرد مسائل پایگاه به منزل ارتباطی ندارد و سوال نکنید .با آغاز جنگ تحمیلی، در كليه مأموريت هاي محوله حضوري فعال داشت و سرانجام در تاریخ پانزده بهمن 59 در جبهه غرب در به شهادت رسید.
شهید نصرالله خزایی پول

شهيد سرهنگ خلبان نصرالله خزايي پور در سال 1332 در خانواده اي مذهبي در چالوس متولد شد و تحصيلاتش را تا مقطع ديپلم ادامه داد. سپس در سال 1351 وارد دانشکده خلباني شد و دوره مقدماتي پرواز را در ايران و دوره تکميلي آنرا در آمريکا گذراند و به اخذ نشان خلباني نائل گرديد و به جمع خلبانان اف4 پيوست.

وي در جنگ تحميلي به مأموريتهاي زيادي اعزام شد و موفقيتهاي فراواني بدست آورد. پس از مدتي از هواپيماي اف 4 به هواپيماي جديد سوخو 24 منتقل گرديد، تا اينکه سرانجام، در تاریخ نوزده بهمن 71 به درجه رفيع شهادت نائل گشت.شهید محمد بختیاری

سرلشکر خلبان شهید محمد بختیاری در اسفند ماه سال 1328 در ملایر به دنیا آمد. با پایان تحصیلات در سال 1349 به نیروی هوایی پیوست و پس طی دوره پیشرفته پرواز در آمریکا به ایران بازگشت و بعنوان خلبان اف4 انتخاب و به پایگاه ششم شکاری منتقل و تا سمتجانشین عملیات پایگاه ششم شکاری نیز ارتقا پیدا نمود. او که یکی از برجسته ترین معلم خلبانان فانتوم بود با پیروزی انقلاب به پایگاه سوم شکاری منتقل گردید . با شروع جنگ به مقابله با دشمن پرداخت . وی سرانجام صبح روز بیست و چهارم بهمن ماه سال 1359به همراه خلبان جمال مظفری به درجه رفیع شهادت نائل آمد.شهید علی نقی اشتری لرکی

حاج علی نقی اشتری لرکی متولد ۱۳۲۷ شمسی در یکی از خانواده های عشایر لرکی ایل بختیاری به دنیا آمد و دوران دبستان و دبیرستان خود را در اصفهان گذراند و سپس وارد نیروی هوایی گردید .

در آغاز فعالیت خود را درکادر درجه داری آغاز نمود و دیری نگذشت که در اثر کوشش های مداوم موفق شد به عنوان همافر در قسمت رادار مشغول فعالیت گردد و مدت هجده ماه در تبریز خدمت نمود و پس از پشت سر گذاشتن آزمون وارد دانشکده خلبانی شد و سپس جهت تکمیل دوره های تخصصی به آمریکا سفر نمود و دوره های تکمیلی را در قسمت ترابری C -۱۳۰ فرا گرفت و به میهن بازگشت.

وی سرانجام در ششم(اول) بهمن ماه سال 65 به درجه رفیع شهادت نائل گردید.

در فرازی از وصیت نامه این شهید بزرگوار آمده است: در راه اسلام آنقدر پرواز خواهم کرد تا سرانجام در پیشگاه خداوند سر ببازم از آغاز آفرینش ، از تولد آدم که از پیکره خاک ، جان پاک رسالت انسان در عرصه هستی به جلوه گری پرداخت و از زمانی که قابیل با خون برادر در ریشه ستیز را در قلب هستی نشاند ، هابیلیان تاریخ همواره در برکندن ریشهای کینه همت گماشتند و این مبارزه نور بر ظلمت ، همچنان ادامه بافت و سرانجام به این لحظه از تاریخ رسید .شهید امیرحسین اکبری

شهيد اميرحسين اکبري در سال 1339 در خانواده اي متوسط و مذهبي متولد شد و تحصيلات خود را تا کلاس چهارم متوسطه ادامه داد و در ضمن تحصيل، تابستان ها کار مي کرد و مخارج خود را تأمين مي نمود. وی در سال 1356 به استخدام نيروي هوايي در آمد و تا زماني که انقلاب اوج گرفته بود در خدمت نيروي هوايي بود و بر ضد رژيم تبليغات مي کرد؛ تا زماني که امام خميني فتوا صادر نمودند که ارتشيان پادگان ها راخالي کنند و به مردم بپيوندند. در اين حال شهيد اکبري از نيروي هوايي فرار کرد و در تظاهرات شرکت مي کرد و هميشه  به مجروحين تظاهرات کمک مي کرد تا اينکه در شب 22 بهمن 1357 انقلاب به پيروزي رسيد و درهمان شب شهيد و پدرگرامي ایشان به علت پايين آوردن مجسمه شاه، بازداشت و به کلانتري 21 تهران برده شده ، ولي روز بعد آزاد شدند. بعد از آن به محض تشکيل کميته انقلاب اسلامي در کميته مسجد مسلم بن العقيل مشغول انجام وظيفه گشت. وی مجددا در سال 1359 به نيروي هوايي برگشت و به درجه گروهبان دومي مفتخر گرديد. با اصرار پدر و مادر ازدواج کرد و مدت دو ماه از ازدواجش نگذشته بود که بت شروع جنگ تحمیلی داوطلبانه به جبهه رفت و در لشکر 21 حمزه مشغول دفاع از میهن اسلامی گشت. وی در تاريخ 3/11/1361 به علت اصابت ترکش خمپاره در زبيدات عراق و در عمليات محرم، روح پاکش به لقاي الله پيوست و به جمع شهدا پيوست.