شهدا و ایثارگران
سه‌شنبه 10 آذر 1394 همافری که در اربعین به شهادت رسیدشهید علی اکبر دهقانی زمانی سال 1329 در علی آباد شهر ری در یک خانواده مذهبی و کشاورز متولد شد. دوران تحصیلات ابتدایی را با موفقیت سپری کرد و دوره دبیرستان را همراه با کار روزانه در کشاورزی به پایان رساند و در سال 1348 با گرفتن دیپلم ریاضی از طریق همافری وارد نیروی هوایی گردید.

او تمام مراحل آموزشی را با موفقیت شایان توجهی طی کرد. سپس برای ادامه آموزش در رشته الکترونیک هواپیمای جنگی راهی آمریکا شد و در مدت 11 ماه آموزش در دوره های مختلف حائز رتبه اول شد. او در همه حال یک مومن به اسلام و مقلد امام بود.

شهید دهقانی در 19 بهمن 57 جزو اولین کسانی بود که برای بیعت با امام  آن رژه باشکوه را ترتیب دادند.

بعد از وقوع انقلاب اسلامی ایران و پس از تشکیل کمیته انقلاب اسلامی کرج ، با چند تن از همکاران مومن و متعهدش انجمن اسلامی نیروی هوایی را تشکیل دادند و همواره برای شرکت در نماز جمعه جدیت داشت.

از آغاز جنگ سهم قابل توجهی از حقوقش را برای کمک به جبهه ها اختصاص می داد و بعد از هر نماز یومیه از خداوند شهادت در راه خدا را طلب می کرد . سرانجام در غروب شانزدهم آذر ماه 61 که مصادف با اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) بود، توسط منافقین کوردل به شهادت رسید و به دیدار مولای خود شتافت.

از این شهید بزرگوار 2 فرزند به یادگار مانده است.