شهدا و ایثارگران
چهارشنبه 6 آذر 1398 برگی از زندگینامه شهدای نیروی هوایی ارتش در آذر ماه

شهدای آذرماه نهاجا

شهید خلبان علی خسروی

سرگرد خلبان علی خسروی در 11 آذر سال 1329 در روستای تل گر از توابع شهرستان رستم متولد شد. تحصیلات مقدماتی خود را در روستای منگودرز رستم به پایان رسانید و دوره متوسطه را در دبیرستان های وکیل فهلیان و ایزدی نوراباد ممسنی سپری نمود.

بعد از اتمام دوره دبیرستان و اخذ دیپلم خود از دبیرستان سلطانی شیراز به خدمت سربازی اعزام می گردد و دوران سربازی را در نیروی زمینی ارتش واقع در تهران به پایان می رساند. در همین دوران سربازی است که انگیزه پرواز و عشق به خلبانی در وی به بار می نشیند و تصمیم خود را برای ورود به دانشکده خلبانی می گیرد. پس از امتحان و قبولی در دانشکده خلبانی به مدت دوسال دوره مقدماتی خلبانی و زبان انگلیسی را در تهران می گذراند و پس از آن در سال 1353 برای ادامه و تکمیل تحصیلات خلبانی عازم ایالت تگزاس آمریکا می گردد.

در طی حضور در آمریکا دوره های مختلفی را از سر می گذراند و در بازگشت به ایران و سپری کردن یک سال دیگر به استاد خلبانی در پرواز ارتقاء می یابد. او علاوه بر دوره های پرواز و خلبانی دوره های زیادی چون چتربازی ، تکاوری و نیز آموزش زبان خارجه را با موفقیت و پشتکار وافری به پایان می رساند. او به خاطر عشق و علاقه ای که به پرواز و خلبانی داشت در این زمینه به دانش و تبحر فوق العاده ای رسید که خود به عنوان لیدر(فرمانده) پرواز، اسکادران ها را هدایت و رهبری می نمود و در زمینه های پرواز به عنوان استادخلبان به دیگر دانشجویان خلبانی ، آموزش و درس پرواز می داد. همچنین نقش او در عملیات اچ3 یکی از ماندگارترین افتخارات نیروی هوایی را رقم زد.

سرانجام او در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۶۳ در یک پرواز غیرعملیاتی به همراه سروان خلبان شهید علی محبی در فاصله‌ بین تهران-قم به پرواز درآمد که نهایتا به فیض شهادت نائل آمد.


شهید خلبان علیرضا دباغیان

شهید دباغیان در روز دوم خرداد ماه ۱۳۳۲ در همدان متولد شد. در همان بدو تولد با اذان عشق و اقامه توحيد دلش را روشن و نوراني کردند. شهيد عليرضا دباغيان کودکي پر جنب و جوش، تحول خواه و در عين حال علاقمند به آزموده‌هاي ديني بود. تحصيلات خود را با ورود به‌دبستان حافظ آغاز کرد و بعد از سپري نمودن مقاطع راهنمايي و متوسطه به استخدام ارتش درآمد. در سازمان قانون مند ارتش بسيار منضبط و به‌خاطر پايبندي به معارف و آموزه‌هاي ديني هميشه مورد احترام همکاران خود قرار داشت. در ارتش پس از دوران آموزش مقدماتي به هوانيروز پيوست و در آنجا نيز منشأ اثرات اخلاقي قرار گرفت.

شهيد دباغيان از هر فرصتي براي مطالعه و ارتقا بينش علمي خود بهره مي‌گرفت به‌همين خاطر با وسعت انديشه راه حق انقلاب و امام راحل را پيدا و به آن ملحق گرديد. شروع جنگ تحميلي شعله‌هاي خشم و نفرت از دشمنان را در دل او برافروخت و خيلي زود خواستار حضور در مناطق جنگي گرديد. شهيد عليرضا دباغيان از همان ابتداي دفاع مقدس در کسوت خلباني شجاع و دلير مأموريت‌هاي متعددي به انجام رسانيد و هر بار مشتاق تر از پيش به مقام عندالرب تقرب پيدا مي‌کرد، تا آنکه سر انجام در نيمه آذرماه ۱۳۶۶ هنگام انجام يکي از مأموريت‌هاي هوايي خود مورد اصابت قرار گرفت و تا اوج کهکشان‌هاي نور پرواز کرد.شهید خلبان ابراهیم شریفی

شهید سرلشكر خلبان جاویدالاثر ابراهیم شریفی، اول مهر ماه سال 1329 در شهرستان شیراز دیده به جهان گشود و پس از گذراندن تحصیلات ابتدائی و متوسطه در تاریخ یكم دی 1349به جمع هنرآموزان آموزشگاه درجه داری نیروی هوایی ارتش پیوست.

از آنجایی كه این شهید والامقام ارتش اسلام علاقه وافری به آموختن فن خلبانی داشت به سرعت مراحل آموزشی و تخصصی پروازی راطی كرد و به جمع دانشجویان دانشكده خلبانی پیوست. او پس از فراگیری زبان انگلیسی و پرواز های مقدماتی با هواپیمای (پایپرو) و (بونانزا) و انجام پرواز سلو (مستقل) برای تكمیل دوره خلبانی و پرواز با هواپیماهای پیشرفته عازم آمریكا شد و پس از طی دوره تكمیلی زبان تخصصی و پیشرفته و پرواز با انواع هواپیماهای آموزشی و جت پیشرفته به دریافت نشان خلبانی مفتخر شد و به ایران بازگشت.

شریفی، پس از بازگشت به وطن به جمع خلبانان هواپیمای اف 4 در پایگاه ششم شكاری پیوست كه با شروع تجاوز رژیم بعثی عراق به میهن اسلامی این شهید گرانقدر همانند دیگر خلبانان قهرمان به دفاع از كشور برخاست.

وی در عملیات غرور آفرین مروارید در روز 7 آذر سال 1359 در حمایت از رزمندگان نیروی دریایی مستقر در ناوچه پیكان، حماسه آفرید و با هدایت هواپیماهای شكاری بمب افكن نیروی هوایی از درون ناوچه پیكان با دادن گرای مناسب باعث سرنگونی سه فروند ناوچه اوزای عراقی به قعر آب های نیلوگون خلیج فارس شد كه سرانجام با سرنگونی ناوچه پیكان توسط حامیان غربی، خود نیز در این راه به افتخار شهادت نائل آمد.


شهید خلبان محمدکاظم روستا

شهید سرلشكر خلبان محمدكاظم روستا، 10 مهر ماه 1332 در آباده ازتوابع شیراز دیده به جهان گشود و پس از گذراندن تحصیلات ابتدائی و متوسطه در تاریخ یكم مهر 1351به استخدام نیروی هوایی درآمد و در دانشكده خلبانی به تحصیل علوم پروازی پرداخت.

وی، دوره مقدماتی پرواز را در ایران سپری كرد، سپس به كشور آمریكا اعزام شد و با شور و اشتیاق دوره تكمیلی پرواز را طی كرد و به اخذ نشان خلبانی نائل گشت.

شهید روستا پس از مراجعت به ایران به عنوان خلبان هواپیمای اف 4 در پایگاه ششم شكاری بوشهر به خدمت مشغول شد و با آغاز جنگ تحمیلی از آنجایی كه خلبان شجاع و ماهر بود حدود 65 ماموریت موفقیت آمیز را در نابودی ارتش بعثی صدام انجام داد.

وی سرانجام در تاریخ هشتم آذر 1359 هنگامی كه برای انهدام اسكله الامیه به همراه همرزم خلبانش سروان حسن مفتخری فر، پرواز كرده بود هنگام بمباران این اسكله مورد اصابت پدافند موشكی دشمن بعثی قرارگرفت و هواپیمایش دچار آتش سوزی شد و از آن تاریخ مفقودالاثر شد تا اینكه روز سوم تیرماه 1370 شهادتش محرز شد و پیكر مطهرش نیز در دل آب های نیلگون خلیج فارس برای همیشه در دستان مام وطن میهمان شد.


شهید خلبان محمدرضا کرم

سرهنگ خلبان محمد رضا كرم در چهارمين روز از بهمن ماه سال 1330 در خرمشهر متولد شد. محمدرضا تحصيلات را تا پایان ديپلم طبيعي ادامه داد و سپس به دانشكده خلباني رفت. پس از طي مقدمات پرواز جهت تكميل دوره به آمريكا اعزام شد و با دريافت نشان خلباني به ايران بازگشت. شهید کرم كه پس از گذراندن دوره خلباني هواپيماي فانتوم جهت ادامه خدمت به پايگاه هوايي ششم شكاري بوشهر منتقل شده بود با شروع جنگ تحمیلی 19 ماموريت را با موفقيت به پايان رساند كه در بیستمین عملیات این خلبان دلیر اسلام مفقودالاثر شد.