اخبـار نهاجا
به همت محققان نیروی هوایی ارتش انجام شد؛
راه‌اندازی خط تولید پهپاد کمان۱۲ وموشک اخگر/افتتاح مرکز عمردهی سازه‌های هوایی با فناوری LSP


خط تولید پهپاد رزمی کمان-۱۲ و اولین مرکز عمردهی سازه‌های هوایی با فناوری لیزر(LSP) با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و فرمانده نیروی هوایی ارتش، افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی نهاجا، اولین مرکز عمردهی سازه‌های هوایی با فناوری لیزری LSP در جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش افتتاح شد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور در این مراسم گفت: خوشبختانه نیروی هوایی ارتش توانسته است در حوزه دستاوردهای دانش بنیان و جابجایی مرزهای دانش، گام های بلند و موفقیت آمیزی بردارد و با تکیه به توانایی هایی بومی، تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا را در جهت تأمین نیازهایش به خدمت بگیرد.

وی افزود: اغلب قطعات و سازه‌ها در تمامی حوزه‌های علوم و مهندسی دارای عمر استاندارد قانونی هستند که پس از طی شدن این دوره زمانی، لازم است تا تعویض شوند که البته هزینه‌های زیادی هم دارد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: از آنجا که در حوزه علوم هوافضا، تعویض سازه‌ها عمدتاً هزینه بر و بعضاً غیرقابل تعویض است، باید با روش‌هایی که از نظر علمی اثبات شده است، عمر آن‌ها افزایش یابد تا علاوه بر کاهش هزینه‌ها، عملکرد سامانه‌ها نیز ادامه یابد.

ستاری تصریح کرد: عمردهیLSP  یکی از روش‌ها با فناوری بالا و در لبه فناوری علوم و تکنولوژی لیزر است که نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حمایت معاونت فناوری ریاست جمهوری و تعدادی از شرکت‌های دانش بنیان به این فناوری دست پیدا کرده که سومین مرکز از این نوع در جهان نیز است.

امیر سرتیپ خلبان نصیرزاده نیز گفت: رونمایی از فناوری لیزری LSP برگرفته از دو راهبرد اساسی، «استفاده بهینه از تجهیزات «هایتک» در نهاجا» و «بهرهگیری از تمام ظرفیت های علمی موجود در کشور همچون دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان و پژوهشگاه ها» به منظور تحقق اهداف نیروی هوایی ارتش است.

وی افزود:مهمترین دستاوردهای این فناوری ارتقاء توان رزم، صرفه جویی‌های اقتصادی و قطع وابستگی ارزی به خارج است.

فرمانده نیروی هوایی ارتش درباره مزایای عمردهی سازه‌های هوایی به روش lsp هم عنوان کرد: این فناوری، مقاومت به خستگی را تا چندین برابر افزایش می‌دهد و به کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمک می‌کند.

امیر سرتیپ نصیرزاده با اشاره به اینکه این دستاوردها در شرایط تحریم حاصل شده است،گفت: کاربردهای دیگر این روش و فناوری در حوزه صنایع پزشکی، خودروسازی و انرژی (توربین‌های گازی) است.

بنا بر این گزارش، همچنین خط تولید پهپاد کمان ۱۲ و موشک اخگر (محمول بر پهپاد) در نیروی هوایی ارتش راه اندازی شد.

این پهپاد با برد هزار کیلومتر، قابلیت انجام عملیات رزمی با موشک‌های نقطه زن و همچنین جنگ الکترونیک و شناسایی را دارد. برد موشک اخگر که بر روی پهپاد نصب می‌شود، بیش از 30 کیلومتر است.

این پهپاد از طریق ایستگاه‌های زمینی هدایت می‌شود و به صورت خودکار هم توان عملیات دارد.

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا را کلیک کنید


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 225