جمعه 4 مهر 1399   11:17:27
اخبار نیروی هوایی
از المان شهید سرلشکر ذبیحی رونمایی شد
به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، از المان شهید سرلشکر خلبان ذبیحی در جویبار رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی نهاجا، به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی قهرمانان دفاع مقدس به نسل‌های سوم و چهارم انقلاب، از المان جنگنده F5 امیر سرلشکر خلبان شهید پرویز ذبیحی در جویار رونمایی شد.
 امیر شهید خلبان پرویز ذبیحی در بیست و پنجم اسفندماه سال ۱۳۲۶ در شهرستان جویبار استان مازندران در خانواده مؤمن و متقی دیده به جهان گشود و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در آذر ماه سال ۱۳۵۰، به استخدام نیروی هوایی ارتش درآمد و پس از ۲۱ ماه تمرینات نظامی و فراگیری زبان انگلیسی و پروازهای مقدماتی با هواپیمای پایپرو و بونانزا و انجام پرواز سلو مستقل برای تکمیل دوره پرواز و پرواز با هواپیماهای پیشرفته عازم پایگاه هوایی اوکلاهامای آمریکا شد.
 وی پس از پرواز با هواپیماهای آموزشی جت ۴۱ و جت ۳۷ و در میان دانشجویانی ملیت‏ های مختلف و پرواز با جت مافوق صوت جت ۳۸ به دریافت نشان خلبانی مفتخر و به ایران بازگشت و به جمع خلبان هواپیمای اف- ۵ در پایگاه پنجم شماری پیوست.
با شروع تجاوز رژیم بعثی عراق به میهن اسلامی به دفاع از کشور پرداخت و پس از چند پرواز عملیاتی برون‌مرزی و گشت هوائی در تاریخ ۱۳۵۹ در یک عملیات برون‌مرزی در شمال شرق موصل عراق "عملیات لانه ی زنبور" هواپیمایش مورد اصابت جنگ‌افزارهای پدافندی دشمن قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل شد.
 
امتیاز دهی