اخبار نیروی هوایی
آرم نهاجا
1396/4/20 سه‌شنبه ورود جدی نیروی هوایی ارتش به ساخت بازی های رایانه ای


مرکز بازی‌سازی نیروی هوایی ارتش چند سالی است که با اتکا بر نیروی جوان سربازی که در اختیار دارد به  طور جدی به تولید بازی‌های رایانه‌ای مشغول است.

به گزارش روابط عمومی نهاجا، سروان حمید جندقی مسئول استودیو بازی سازی نیروی هوایی ارتش گفت: این مرکز به عنوان تنها مرکز شکل گرفته در یک ارگان نظامی بیشتر با بازی‌های «شکارچی» و «صاعقه» شناخته می‌شود و در ادامه‌ی فعالیت‌های خود به دنبال گسترش برنامه‌های خود و ساخت بازی‌های بزرگ‌تر است.
وی در خصوص چالش‌های پشت سرگذاشته و پیش‌ روی این مرکز افزود: پیدا کردن نیروی انسانی متخصص و کاربلد مهم‌ترین چالش پیش روی ما بود. مرکز بازی‌سازی نیروی هوایی ارتش برای فائق آمدن بر این چالش ابتدا اقدام به شناسایی نیروهای متخصص از میان سربازان و نیروهای در اختیار خود کرد.
جندقی اظهار داشت: در حال حاضر اما این مرکز به شناسایی نیروها، قبل از جذب آن‌ها می‌پردازد و با برنامه‌ریزی انجام شده افراد مستعد در زمینه‌های مختلف مورد نیاز از جمله برنامه‌نویسی، طراحی، آهنگ‌سازی و غیره به عنوان سرباز به این مرکز ملحق می‌شوند.
وی با توضیح درباره‌ی تیم فعلی این مرکز بازی‌سازی می‌گوید: در حال حاضر یک تیم 10 نفره داریم و هم‌زمان روی سه پروژه کار می‌کنیم. بچه‌ها هر کدام در تخصص خودشان از خوب‌های این حرفه و این صنعت هستند و تجربه‌های خوبی در بازی‌سازی دارند.

 

مسئول مرکز بازی‌سازی نهاجا ادامه داد: کار ما امروز به این صورت است که هر کدام از سربازان که از خدمت مقدس سربازی ترخیص می شوند ما نفر بعدی را در همان تخصص جایگزین می‌کنیم. یعنی تیم امروز به شکلی بسته شده که مشخص است چند نفر باید در تیم باشد، تعداد بچه‌های فنی کار، برنامه‌نویس، آرتیست، آهنگساز و طراح مشخص است و در صورت کسر هر جایگاه از خدمت، نفر بعدی با همان شرایط و تخصص به تم اضافه می‌شود.

وی گفت: این مرکز بازی‌سازی تا کنون به دلیل شرایط خاصی که داشته، تنها به ساخت بازی‌های موبایلی (اندروید) اهتمام ورزیده و در روندی منطقی از شروع پروژه‌های بلندمدت و بزرگ پرهیز داشته است. با توجه به دیدگاه گسترشی این مرکز، ساخت بازی‌های بزرگ برای پلتفرم‌های دیگر دور از ذهن و برنامه به نظر نمی‌رسد.
سروان جندقی با بیان این که بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به عنوان تنها مرجعی که مستقیما به این مرکز بازی‌سازی کمک کرده است افزود:  با اشاره به این‌که تا کنون بیشتر نیروهایی که با این مرکز آشنا شده‌اند از طریق بنیاد ملی از وجود چنین مرکزی مطلع و به آن‌ها معرفی شده‌اند از استقبال و حمایت بنیاد از زمان تاسیس این مرکز می‌گوید.
وی افزود: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در راستای حمایت بیشتر از این مرکز بازی‌سازی امکان استفاده از دوره‌های انستیتوی ملی بازی‌سازی برای اعضای این استودیو را با تخفیف ویژه فراهم کرده است. همچنین انستیتوی ملی بازی‌سازی ضمنا به معرفی افراد برگزیده‌ی دوره‌های این مرکز برای طی دوره سربازی در مرکز بازی‌سازی نیروی هوایی ارتش می‌پردازد.
مسئول مرکز بازی‌سازی نهاجا بیان داشت: پتانسیلی در نیروهای مسلح به نام سرباز وجود دارد، امتیاز بزرگ سربازان این است که همیشه در حال به روز شدن هستند و به دانش روز مجهز هستند. هنر نیروی هوایی در این اقدام این بود که این پتانسیل را شناسایی کرد، به رسمیت شناخت و تصمیم گرفت از آن استفاده کند و خوشبختانه به لطف خدا جواب مثبتی هم از این تصمیم گرفت.

 

وی در پایان ضمن تقدیر از حمایت ها و پشتیبانی فرماندهی محترم نیروی هوایی ارتش، هیئت رئیسه آن فرماندهی، ریاست محترم اداره عقیدتی سیاسی و معاونت محترم فرهنگی این اداره به سبب حمایت ها از این مرکز گفت: مرکز بازی‌سازی نیروی هوایی ارتش در تلاش است با گسترش تجهیزات و توانمندی‌های این مرکز به زودی بازی‌های بزرگ‌تر و حتی شبیه‌سازهای حرفه‌ای برای استفاده‌ی نیروهای مسلح را تولید کند.

گفتنی است، مرکز بازی‌سازی نیروی هوایی ارتش تا کنون دو بازی به بازار عرضه کرده است که هر دو بازی بازخوردهای مثبتی دریافت کرده است. بازی «صاعقه» ساخته‌ی این مرکز که در مهر ماه 95 عرضه شد، در نهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال در چهار بخش اصلی به عنوان نامزد حضور داشت و در نهایت موفق به دریافت جایزه اول در بخش گیم‌پلی شد. این بازی همچنین در ششمین جشنواره ملی بازی‌های رایانه‌ای بنیاد هم در بخش بهترین بازی اکشن سال به عنوان نامزد دریافت جایزه حضور داشت.
 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ